Cennetin Kapısında Ne Yazıyor | www.corek-otu-yagi.com

 

Ebu Yezid Bestami Hazretleri 40. hacını eda ediyordu. Bir bayram akşamı Arafat’ta beklerken nefsi, “Ey Eba Yezid, şu mahşeri kalabalığa bak. Kim senin gibi 40 kez hacca gelmiş?” Gönlünden bu geçince ayağa kalktı ve yüksek bir sesle: “Ey ahali ben kırk kez hac farizasını yerine getirdim! Bu kırk haccımın sevabını iki ekmeğe satıyorum, alan var mı?” diye seslendi. Biri ayağa kalkıp “Ben alıyorum” dedi. “Ver iki ekmek.” dedi.

Adam iki ekmek verince ekmekleri bir köpeğin önüne yemesi için attı. Sonra nefsine dönerek “Artık övüneceğin bir şey kaldı mı?” diye onu kınadı.

Sonra Hac vazifesi bitince kafileden ayrılarak, Rum ellerine doğru gitti. Bir yerde mola vermek için durduğunda bir Hıristiyan rahip ondaki değişikliği fark edip onu evine davet etti. Evinde rahat ibadet etmesi için ona uygun ortam oluşturdu. Rahip ondaki değişik halleri müşahede edince onu ağırlamakla iyi ettiğini düşünerek memnun oldu. Bir süre sonra Beyazıd Hazretleri, rahibin konukseverliğine teşekkür ederek oradan ayrılmak istedi. Ama rahip bunu kabul etmeyip biraz daha kalmasını ısrarla rica etti ve:

“Yalvarırım birkaç gün daha burada kalın. Çünkü birkaç gün sonra bizim bir bayramımız var. Bu bayramda bütün rahipler ve din büyüklerimiz gelir, halkla birlikte bu bayramı kutlarız. Hem büyük rahibimiz de gelip ayine katılır. Sanırım büyük rahibimizle görüşüp konuşmanda fayda var.”

Beyazıd hazretleri ‘bu işte bir hikmet var’ diyerek bu teklifi kabul etti ve birkaç gün daha kalmaya karar verdi. Bayram günü gelince herkes kiliseye bayram ayinine katılmaya gitti. Rahipler ve büyük rahip de geldi. Beyazıd hazretleri de yerel bir elbise giyerek ev sahibi rahip ile birlikte kiliseye gidip oturdu. Biraz sonra başrahip ayin için kürsüye çıktı. Ama hiçbir şey konuşmadı. Biraz böyle bekleyince rahipler: “Niçin susuyorsunuz?” diye sordu. O da: “Nasıl konuşayım ki aramızda bir Muhammed-i var!” dedi. Halk birden galeyana geldi. Bayramı sabote ettiğini düşünerek, “Göster onu bize parçalayalım!” diye haykırmaya başladılar.

 

 

Baş rahip: “Böyle taşkınlık yaparsanız onu size göstermem. Ama ona dokunmayacağınıza söz verirseniz onu size gösteririm.” deyince halk ona dokunmayacağına söz verdi. Bunun üzerine Baş Rahip: “Ey Muhammed-i Allah için ayağa kalk” dedi. Bunu deyince Beyazıd hazretleri ayağa kalktı.

Baş Rahip ona; “Adın ne? “Beyazıd.” Tahsilin varmı? “Rabbimin öğrettiği kadar.” “O zaman sana kırk sorum olacak bakalım bile bilecek misin.”

Beyazıd Hazretleri: “Buyurun sorun” dedi. Baş Rahip: “O halde bana ikincisi olmayan biri, üçüncüsü olmayan ikiyi, dördüncüsü olmayan üçü, beşincisi olmayan dördü, altıncısı olmayan beşi, yedincisi olmayan altıyı, sekizincisi olmayan yediyi, dokuzuncusu olmayan sekizi, onuncusu olmayan dokuzu, on birincisi olmayan onu, on ikincisi olmayan on biri, on üçü olmayan on ikiyi söyle.” dedi.

Beyazıd hazretleri de: “İkincisi olmayan; bir eşi, ortağı, dengi-benzeri bulunmayan Allah’ü Teala’dır. Üçüncüsü olmayan iki gece ile gündüzdür. Dördüncüsü olmayan üç ‘Talak’tır. Beşincisi olmayan dört ‘Tevrat, Zebur, İncil ve Kur’an- Kerim’dir. Altıncısı olmayan beş ‘Beş vakit namaz’dır. Yedincisi olmayan altı ‘Göklerin ve yerin yaratıldığı gün sayısı’dır. Sekizincisi olmayan yedi ‘Yedi kat kat gök’tür. Dokuzuncusu olmayan sekiz ‘Kıyamet günü arşı taşıyacak meleklerin sayısı’dır. Onuncusu olmayan dokuz ‘Hamilelik süresi’dir. On birincisi olmayan on “Musa’nın (a.s) Şuayb peygambere çobanlık ettiği yıllar”dır. On üçüncüsü olmayan on iki ‘senenin yılları’dır.”

Baş Rahip, “Doğru dedin, peki söyle bakayım havadan ne yaratıldı, havada ne muhafaza olundu ve hava ile kim helak edildi?”

Beyazıd Hazretleri, “İsa a.s Hava’dan yaratıldı, Hava’da muhafaza edildi. Ad kavmi Hava ile helak edildi.

Başrahip, “Peki, ne ağaçtan yaratıldı, Ağaçta kim korundu ve ağaç ile kim helak oldu?”

Beyazıd Hazretleri, “Musa a.s’ın asası ağaçtan yaratıldı. Nuh a.s., ağaç içinde gemide korundu. Zekeriya a.s. ise, ağaç içinde testere ile biçildi.”

Baş Rahip, “Pes doğrusu, peki ateşten kim yaratıldı, ateşten kim korundu ve kim ateş ile helak oldu?”

 

 

“İblis ateşten yaratıldı. İbrahim a.s ateşten korundu. Ebu Cehil ateş ile helak oldu.”

“Ya taştan kim yaratıldı, taş içinde kim korundu ve taş ile kim helak oldu?”

“Salih a.s’ın devesi taştan yaratıldı. Kehf taşta korundu. Ebrehe ve ordusu taş ile helak edildi.”

Baş Rahip, “Hepsi doğru” dedi. Ve sormaya devam etti: “Bir ağaç düşünki on iki dalı her dalında otuz yaprağı ve her yaprağında beş çiçek bulunsun. Bu çiçeklerden ikisi güneşe, üçü karanlığa baksın?”

“Bu ağaç bir yılı temsil eder. On iki dalı on iki aya, otuz yaprağı otuz güne, beş yaprak beş vakit namaza, güneşe bakan iki yaprak öğle ve ikindiyi, geceye bakan üç yapraksa akşam, yatsı ve sabah namazını temsil eder.”

Baş Rahip her cevapta, “Doğru diyorsun” diye itiraf etmekten kendini alamadı ve devam etti: “Söyler misin bana; alimleriniz ‘Cennette dört nehir vardır: Biri baldan, biri sütten, biri sudan, biri de şerbettendir’ diyorlar. Aynı kaynaktan beslenen dört nehir nasıl farklı farklı akabilir ki?”

Beyazid hazretleri cevap verdi: “İnsanın kafasından dört küçük nehir akar. Kulak yağı acı, göz yaşı tuzlu, burun salgısı iğrenç, ağız suyu leziz değil midir?”

Baş rahip, “Bir de şu var, sizin alimleriniz, ‘Cennet ehli yer içer fakat abdest bozmaz, su dökmez’ diyorlar.”

Hazret, “Ana rahmindeki cenin de öyle değimlidir?”

“Peki, hacca giden tavaf eden ama canı ruhu olmayan bir şey ne olabilir?”

Beyazıd Hazretleri, “Nuh a.s’ın gemisidir. Tufanda Kabe’yi tavaf etmiştir.” dedikten sonra Baş Rahibe döndü ve: “Sanırım bu kadar soruya cevap verdikten sonra bana da soru sorma hakkı doğdu” dedi.

 

 

Hazret, “Ben müsaade ederseniz size sadece bir soru soracağım ve cevabını bildiğinizden de adım gibi eminim.” “Buyurun sizi dinliyorum.” “Cennet Kapıları’nın üzerinde ne yazar?”

Baş Rahip konuşmadı. Etrafındakiler rahatsız oldu ve ‘Ey büyüğümüz cevabını ver ve bizi mahcup etme!’ diye yalvarmaya başladılar. Bunun üzerine Baş Rahip: “Doğrusunu sorarsanız bu sorunun cevabını biliyorum. Ama-“Ama ne?”-“Siz bu cevabı kaldıramazsınız.” “Söz veriyoruz katlanacağız, bedeli ne olursa olsun ödemeye hazırız.”

Bunun üzerine Baş Rahip, “O halde beni iyi dinleyin. Cennetin anahtarı ve cennet kapılarının üzerinde yazılan şey aynı şeydir. O da  “LA İLAHE İLLALLAH MÜHAMMEDÜRRESULULLAH” dır. Cennet kapılarının üzerinde bu ibare yazılıdır.”

Bunu deyince oradaki herkes kelime i şahadet getirerek Müslüman oldu. Sonra baş Rahip Beyazid hazretlerine dönerek: “Ben çoktan Müslüman olmuştum ama beni öldürürler diye bunu herkesten saklıyordum. Allah’a dua ederek kamil bir dostunu göndererek bana yardımcı olmasını, etrafımdakilerin de İslam’la müşerref olmasını nasip etmesini istemiştim. Allah seni gönderdi.” dedi.

 

Vaka sayısı 6 binin altında

19 Haziran 2021 admin 0

Korona vaka sayısı 17 Haziran tablosu açıklandı. Sağlık Bakanlığı tarafından 18 Haziran tablosu ise akşam saatlerinde kamuoyuyla paylaşılacak. Peki, dün ki vaka sayıları kaç oldu?

AKP Hani ilçe binasına molotoflu saldırı

19 Haziran 2021 admin 0

Diyarbakır’ın Hani ilçesinde kimliği belirsiz bir şahıs AKP Hani ilçe binasının önüne gelerek elindeki molotof kokteyli ateşe vererek ilçe binasına doğru fırlattı. Şahıs saldırı gerçekleştirdikten

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*