İtalyan Hakim Ömer Muhtar’a Sorar | www.corek-otu-yagi.com

Ömer Muhtar nam-ı diğer Çöl Arslanı. Ömer Muhtar İtalya’nlarla karşı gerilla taktiği ile yıllarca cihad eden büyük bir mücahittir. Çöl Arslanı idam edilmeden önce hakim karşısındaki son sözleri hepimize ders olacak nitelikte. İşte Çöl arslanı Ömer Muhtar’ın hakim ile arasında geçen diyalog.

Çöl Arslanı Ömer Muhtar

İtalyan hakim idam kararı vermeden önce Ömer Muhtar’a sorar:

— İtalyan Devleti’ne karşı savaştınız mı?

Ömer Muhtar:

— Evet

— İnsanları İtalyan Devleti’ne karşı savaşmaya teşvik ettiniz mi?

Ömer Muhtar: — Evet

— İtalya’ya karşı kaç yıl savaştınız?

Ömer Muhtar: — Yaklaşık 20 yıl

— Yaptıklarından dolayı pişman mısınız?

Ömer Muhtar: — Hayır

—İdam edileceğinizi biliyor musunuz?

Ömer Muhtar: — Evet

Hakim şaşırdı: — Sizin gibi birisi için böyle bir son, çok üzücü

Bunu duyan Ömer Muhtar şöyle dedi:

— Tam tersi! Bu, hayatımın sonu için en güzel yol.

Hakim daha sonra,

— Mücahidlere cihadı durdurmalarını Emreden bir emirname yazması halinde O’nu beraat ettirmek ve ülke dışına sürgüne göndermek istedi.

Bunun üzerine Ömer Muhtar, O meşhur sözlerini söyledi:

— “Her namazda Allah’tan başka ilah olmadığına, Muhammed(s.a.s.)’in de O’nun resulü olduğuna şehadet eden parmaklarım, asla yanlış bir şey yazamaz! Bizler teslim olamayız. Ya kazanırız ya da ölürüz!” Biz ölsekte kazanırız ve siz kaybedersiniz. Fakat acı olan siz bunu ancak öldüğünüzde anlarsınız ve bunun size bir faydası olmaz..!

 

Ömer Muhtar’ın tarihe kazınmış sözleri

Biz asla teslim olmayız. Ya kazanırız, ya ölürüz. Bizden sonraki nesillerle de savaşacaksınız. Bana gelince, ben cellâtlarımdan daha uzun yaşayacağım.

Çocuklarınıza sütle birlikte Kurandan öğütler verin boyları büyürken kalpleri ve bakış açıları da büyüsün.

Hüküm ve karar yalnız Allah’ındır. Sizin bu sahte ve uydurma hükmünüzün hiçbir geçerliliği yoktur. “İnna lillah ve inna ileyhi raciun” (Biz Allah’ın kullarıyız ve sonunda ona dönücüleriz.”)

Ben her isteyenin böyle kolayca yutabileceği bir lokma değilim… Beni kimse imanım, davam ve cihadımdan alıkoymayacaktır. Allah onların iştahlarını kursaklarında bırakacaktır.

İtalyan Subay: Ne dersin İtalyan hükümeti büyük alicenaplığını takınarak senin hayatını bağışlarsa hayatının geri kalan yıllarını huzur ve barış içinde geçireceğine söz verebilir misin?

ÇöL Arslanı: Vallahi sizler memleketimden çekip gidinceye kadar seninle ve senin güruhunla savaşmaktan bir an bile vazgeçmeyeceğim. Bu uğurda ölümse akıbet, hoş geldi sefa geldi…Ve insanını kalbindekini bilen Cenab-ı Hakk’a yemin ederim ki şu anda ellerim bağlı olmasaydı bu yaşlı ve bitkin halimle bile, çıplak ellerimle seninle boğuşmakta bir an bile tereddüt etmezdim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*