Bebeğin doğduğu ilk gün ve ilk kırk gün içinde yapılacaklar | www.corek-otu-yagi.com

 

 

Bebeğin doğduğu ilk gün ve ilk kırk gün içinde yapılacaklar;

● Çocuk doğunca ilk görüldüğünde Kelime-i tevhid okuyup yüzüne üflenir.

● Çocuk doğduğunda çocuğu doğuran anneye şöyle dua edilir: ” Barakallahu leke bima razeka’kellahü min veledin ve cealehü salihan. “
● Çocuğun sağ kulağına ezan sol kulağına da kamet okunur okunduktan sonra; “Allahümmec’âlhü berran ve enbithü bil İslâmi nebatan hasenan.”
● Çocuk beyaz beze sarılır.Çocuğun bulunduğu oda da,yastık yada yorgan ve çarşafta ,gerek kıyafet ve eşyaların hiç birinde resim olmamasına dikkat edilir.!
● “Acve” hurması uygulamasından önce Hayır duası yapılır, örnek;Ya Rabbi bu çocuğu salih kullarından eyle,müslüman olarak büyütüp yetiştir. “Allah’ım, bu yavruyu İslâm fidanlığında biten güzel bir fidan olarak büyüt, islâmî hayatta ebedî ve sabit kıl.” Bu sıralarda çocuğuna bakan ana-baba, İbrahim Aleyhisselâm’ın oğulları İsmail ve İshak’a bakarken okuduğu şu duayı okurlar: “Elhamdülillahillezî vehebe lî ale’l-kiberi İsmâile ve ishak.İnne Rabbî lesemîu’d-duâ.” “Bana bu evladı ihsan eden Allâh’a hamd eder, minnet ve şükranlarımı takdim ederim.
● “Acve” hurmasıyla ağızda çiğnedikten sonra çocuğun damağını onunla ovmak karnına ondan bir şeyler gidinceye kadar çocuğun ağzı açılarak 3 Acve hurmasıyla tahnik etmek sünnettir.
● Çocuğun sağ kulağına Al-i İmran suresi 36. Ayatini okumak sünnettir.’’ve innî uîzuhâ bike ve zurriyyetehâ mineş şeytânir racîm(racîmi). ‘’
● Çocuğun sağ kulağına peygamberimiz ihlas süresini okumuştur.
● Yeni doğan çocuğun kafası elle tutulup Allah-ü Teala’nın isimlerinden
7 defa El Berru (celle celalühü)
7 defa Eş Şehid (celle celalühü)
3 defa da Kadir suresi okunursa çocuk hiç zina etmez diye rivayet edilmiştir.
● Çocuk için eş, dost, komşulara evde ziyafet verip çocuk için dini, aklı, ahlakı geleceği için hayır dualarını alıp hayır dualarda bulunmak.
● Anne çocuğunu ilk olarak emzireceğin de sağ göğsünden ve emzirmeye, abdestsiz emzirmemeye dikkat etmelidir.

Bebeğin doğduğu ilk kırk gün içinde;

● Hakka süresi zeytinyağına okunup çocuğun vücudu ovulursa dünya sevgisi ondan sıyrılır.
● Çocuğun bulunduğu yerde bir hatim okumak ruhaniyetine olgunluk vereceği,
● Çocuğun ahlakının güzel
● Çocuğun ahlakının güzel olması için her gün (40 gün) kulağına yusuf suresi okunur.
● Çocuğun itiatkar olması için hergün bir tane yasin suresi okunur.
● Çocuğun zeki olması için kulağına bir defa fetih suresi okunur.
● Doğumun 37. Günün de Al-i İmran suresi okunur,yedi delikten (iki kulak,iki burun,iki göz,ağız) üflenirse şeytan çocuğa yaklaşmaz.
● 39. Günün de Al-i İmran suresi okunup,yedi delikten (iki kulak,iki burun,iki göz,ağız) üflenirse o çocuk sara,havale, ateşli hastalıklardan biiznillah korunur.
● Çocuk doğduktan sonra 36. günü Enbiya Suresi okunur.
● 7 nci gün akika kurbanı kesilir.
● 7 nci gün akikanın kesilişinden sonra çocuğun saçları kazıtılıp saçların ağırlığınca sadaka verilmesi rivayet edilmiştir.
Neden Namaz Kılamıyorum?

Neden Namaz Kılamıyorum?

21 Eylül 2020 admin 0

Kulun kıyamet günü Allah (c.c) tarafından hesaba çekileceği ilk ameli namazıdır. Günde 5 vakit farz kılınan namaz ibadetini eda etmek isteyen kimseleri namaza teşvik edecek

Tesettürlü Kızlar Çirkin midir?

Tesettürlü Kızlar Çirkin midir?

18 Eylül 2020 admin 0

Tesettüre girdikten sonra kızlar kendini genellikle çirkin hisseder . Peki bunun sebebi nedir ? CEVABI ve ÇÖZÜMÜ Videoda… Birisi size şöyle derse; “Tesettür sana birçok

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*