Bu İbadetin Mükafatı Hesapsız Verilecektir

 

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kuran’da mükafatının hesapsız olduğu bildirilen bir ibadet; sabırdır, sabretmektir.

İlgili ayetin meali şöyledir:

“De ki (Allah şöyle buyuruyor): “Ey inanan kullarım! Rabbinize karşı gelmekten sakının. Bu dünyada iyilik yapanlar iyilik bulacaklardır. Allah’ın arzı geniştir. Sabredenlere mükafatları hesapsız verilecektir.” (Zümer, 39/10)

Bu ayete göre, mükafatı hesapsız, sınırsız verilecek ibadet sabırdır.

Sabrın mükafatının sınırsız olması konusunda yapılan açıklamalardan bazıları şöyledir::

1) Sabredenlere bu mükafatın devamlı olması.

O halde ayetteki “hesapsız” ifadesi, “sınırsız, sonsuz” demektir. Çünkü hesap altına girebilen her şey sonludur. Sınırsız olanlar, hesapsız olmuş olurlar.

2) Mükafatın mükemmel bir menfaat olması.

İtaat edenin aklı, onun künhünü kavrayamaz. Nitekim Hz. Peygamber (asm) “Cennette gözlerin görmediği, kulakların duymadığı ve hiçbir beşerin kalbinden geçmeyen şeyler vardır.” (Müsnet. 2/313,370) buyurmuştur.

Binaenaleyh cennetlikler görüp müşahede ettikleri her türlü mükafatı, tasavvur ettiklerinden ve beklediklerinden daha ileri bulurlar. İnsanın beklemediği şey hakkında, “Bu onun hesabında yoktu” ifadesi kullanılır. O halde, ayetteki “hesapsız” ifadesi işte bu manaya kullanılmıştır.

3) Bela ve musibetlere duçar edilmiş kimselerin mükafatı, tartılarla-ölçülerle takdir edilmez.

Nitekim Hz. Peygamber (asm)’in şöyle dediğini rivayet etmiştir:

“Allah Teala Kıyamet günü teraziler kor: Namaz kılanlar getirilir ve ücretleri tartılarak kendilerine tastamam verilir. Zekat verenler getirilir, bunların da ücretleri tartılarak tastamam verilir. Sonra belalara, musibetlere uğramış olanlar getirilir. Bunlar için ne bir terazi kurulur, ne de defterler açılır. Bunların ücretleri kendilerine sağanak yağmuru gibi bol bol verilir, ” (Deylemi,5/8829)

Cenab-ı Allah da bu ayette “Sabredenlere ecirleri hesapsız ödenecektir.” buyurmuştur.

Hatta dünyada sıhhatli yaşayanlar, belaya uğrayanların mazhar oldukları lütufları görünce, bedenlerinin makaslarla doğranmış olmasını temenni ederler. (bk. Razi, Mefatih, ilgili ayetin tefsiri)

Selam ve dua ile…

 

Neden Namaz Kılamıyorum?

Neden Namaz Kılamıyorum?

21 Eylül 2020 admin 0

Kulun kıyamet günü Allah (c.c) tarafından hesaba çekileceği ilk ameli namazıdır. Günde 5 vakit farz kılınan namaz ibadetini eda etmek isteyen kimseleri namaza teşvik edecek

Tesettürlü Kızlar Çirkin midir?

Tesettürlü Kızlar Çirkin midir?

18 Eylül 2020 admin 0

Tesettüre girdikten sonra kızlar kendini genellikle çirkin hisseder . Peki bunun sebebi nedir ? CEVABI ve ÇÖZÜMÜ Videoda… Birisi size şöyle derse; “Tesettür sana birçok

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*