Kıyamet Gününde Yaşanacak 9 Şey | www.corek-otu-yagi.com

 

Dünya Hayatı Geçicidir Ve Ölüm Kesin Bir Gerçektir!

Ölüm git gide yaklaşıyor. İster genç olalım ister yaşlı, geçen her gün hatta her dakika ölüme biraz daha yaklaşıyoruz. Zamana karşı koyamıyor ve ölümün yaklaşmasına bir türlü engel olamıyoruz. Almakta olduğumuz önlemlerin hiçbiri bizi ve çevremizdekileri geçici(!) olmaktan alıkoyamıyor. Dünyadaki her şey gibi biz de yaşamımızı sona erdirecek güne doğru ilerliyoruz. Herkesin bu ilerleyişte merak ettiği tek şey ise kıyametin ne zaman kopacağıdır. Kıyametin zamanını sadece Allah bilir. Ancak bazı alametlerle kıyametin yaklaştığını anlayabiliriz. Şimdi onlara bir göz atalım:

1. Deccal Ortaya Çıkacak

 

Deccal ortaya çıkacak ve yeryüzünün dengesi tamamen değişecektir. Büyük deccal henüz çıkmamıştır. Küçük deccallar ise toplumlarını ateşe atan, onları perişan edip dinden uzaklaştıran liderlerdir.

2. Hazreti İsa İnecek

 

Hazreti İsa yeryüzüne inecektir. Hadis-i Şeriflerde buyruldu ki İsa, âdil bir hakem olarak gökten inecek, haçı kıracak (Hristiyanlığı kaldıracak), domuzu öldürecek (domuz etini yasaklayacak), İslam’dan başka şeyi yasaklayacaktır. [Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi, İbni Ebi Şeybe]

İsa Aleyhisselâm inince her yerde sükûn, emniyet meydana gelir. Öyle ki aslanla deve, kurtla kuzu serbestçe dolaşır.

 

 

3. Kaçışmalar Olacak

 

İnsan anasından, babasından, çocuğundan kaçacak ve emzikli kadınlar çocuklarını bırakacaktır.

4. Duman Çıkacak

 

Siyah bir duman tüm dünyayı kaplayacaktır. Hadis-i Şerifte de buyruldu ki dumanın tesiri mümine nezle gibi gelir, kâfire ise çok şiddetlidir. (Ebu Davud)

5. Sur’a Üflenilecek

 

Kıyamet, İsrafil adındaki meleğin sura üflemesiyle başlayacaktır. Bu hususta bir hadiste şöyle buyrulmuştur: “Kıyamet ancak kötü insanlar ve kafirler üzerine kopacaktır.” (Müslim, Fiten, 131) İsrafil Aleyhisselâm ikinci kez sura üfürünce, bütün insanlar yeniden dirilecektir.

 

 

6. İnanç Zayıflayacak

 

Din ve inanç hakkında bilgisizlik yaygınlaşacak, içki çokça içilecek.

7. Yecüc ve Mecüc Çıkacak

 

Yecüc ve Mecüc çıkacak. Kur’an-ı Kerim’de buyruluyor ki: “Yecüc ve Mecüc, set yıkılıp her tepeden akın ederler.” (Enbiya Suresi 96)

Hadis-i Şerifte buyruluyor ki: Yecüc ve Mecüc, kıyametin ilk alametlerindendir. (İbni Cerir)

8. Güneş Batıdan Doğacak

 

Güneş batıdan doğacaktır. Hadis-i Şerifte buyruldu ki: Güneş batıdan doğmadıkça kıyamet kopmaz. O zaman herkes iman eder, ama imanı fayda vermez. (Buhari, Müslim)

“Kur’an-ı Kerim’de mealen buyuruluyor ki: Rabbinin bazı âyetleri  geldiği gün, önce iman etmemiş veya imanında bir hayır kazanmamış kimseye, o günkü imanı fayda vermez.” (En’am Suresi 158)

Âlimler, bu âyetteki alametlerden birinin de güneşin batıdan doğması olarak bildirmişlerdir.

9. Yer Batacak

 

Yer batması görülecektir. Hadis-i Şerifte buyruluyor ki: “Doğu, Batı ve Ceziret-ül Arab’da yer batışı görülecek.” (Müslim, Ebu Davud, Tirmizi, İbni Mace)

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*