1 Hafta Şekeri Bırakırsanız Ne Olur? Şekerin Zararları ve Bırakmak İçin 16 Neden | www.corek-otu-yagi.com

1 Hafta Şekeri Bırakırsanız Ne Olur? Şekerin Zararları ve Bırakmak İçin 16 Neden | www.corek-otu-yagi.com

 

1- Hafızamızın güçlenmesini yardımcı oluruz. Çünkü şeker yediğimiz zamanlarda çok ciddi hafıza problemleri yaşayabiliyoruz. Avustralya Ulusal Üniversitesi’nde yapılan çalışmaya göre; kan şekerinin uzun süre normal değerlerin üzerinde seyretmesi sonucu bu kişilerde beynin küçülme riski normal bireylere göre daha fazla oluyor. Avusturalya Ulusal Üniversitesi’nden araştırmanın sahibi Profesör Dr. Nicolas beyinde hafızayı oluşturan kısımlarda oluşan küçülmenin de hafıza sorunlarını ortaya çıkarabileceğini beliriyor. Fazla şeker tüketimi ayrıca dikkat eksikliği ve öğrenme güçlüğü de yapabiliyor.

2- Ağzımızın güzel kokmasına katkı sağlar , Ağzımızda pek çok farklı bakteri yaşıyor. Bunlardan bazıları dişlerimize fayda sağlarken, bazıları ise hasar veriyor. Basit şekerlerle beslenen zararlı bakteriler fırçalama veya tükürük ile temizlenmezlerse şekeri aside dönüştürerek ağzımızın içinde asidik bir ortam oluşmasına yol açıyor. Bu asitlerin diş minesinin en üst tabakasında yer alan ve dişlerimizin korunmasını sağlayan mineralleri çözmesi sonucu da diş çürükleri oluşuyor. O yüzden 1 hafta boyunca şeker yemediğimiz zaman ağzımızda bu tarz kötü kokuların oluşması zorlaşır.

3- Cildiniz daha genç ve diri görünür. Şeker molekülleri vücutta fazla miktarda bulunduğunda proteinlere bağlanarak proteinin yapısını değiştiriyorlar ve bu olaya da “glikasyon” deniyor. Bu birleşme sonucu cildin en önemli yapıları olan kollajen ve elastin proteinleri zarar görebiliyor. Cildin elastikliğini ve sıkılığını sağlayan elastin ile kollajenin şeker molekülleri tarafından hasar görmesi de ciltte sarkma, kırışıklık ve yüzeyde bozulmalara sebep olabiliyor.

 

 

4- Kalbiniz size teşekkür eder ! bilimsel araştırmalara göre şeker kötü kolesterol olarak bilinen LDL ve trigliseridlerin yükselmelerine neden olarak damar tıkanıklığına yol açabiliyor. Damarların içindeki bu parçacıkların artması da kalp krizi riskini yükseltiyor.

5- 1 haftada Tam 2 Kilo vermenizi sağlar ! Günümüzün önemli hastalıklarından biri olan obezitenin temel nedeni, aşırı şeker tüketmek. Yapılan çalışmalar açıkça gösteriyor ki fazla miktarlarda ve devamlı olarak şeker tüketildiğinde karaciğer şekerin bileşeni olan fruktozu yağ olarak depoluyor. Bunun sonucunda da özellikle bel çevresinde yağlanma hızla artıyor. Ama 1 hafta şeker yemezseniz çok rahat haftada 2 kilo verebilirsiniz.

6- Anlık mutluluklara son ! Sürekli Mutlu olursunuz ! evet yanlış duymadınız 1 hafta şekeri bırakırsanız mutlu olursunuz. Şeker , “mutluluk hormonu” olarak bilinen serotonin hormonunun salgılanmasını tetiklediği için keyif verici özelliği kişilerde bağımlılık yaratabiliyor. Beyinde bağımlılık yaratan etkisi de içinde şeker olan besinler tüketilmediği zaman mutsuzlukla sonuçlanabiliyor. Çünkü bağımlılık nedeniyle en ufak bir sorunda gerektiğinden fazla şeker ve tatlı tüketmek zamanla kilo alımına, bu tablo da mutsuzluğa sürüklüyor. O yüzden 1 hafta sabredip şekerden uzak durarak bu bağımlılıktan uzak durabilir ve böylece hem kilo almamış olursunuz hemde sürekli mutlu kalırsınız.

 

 

7- Kansere yakalna riskinizi azaltırsınız. Kanser riskini artırıyor Amerika Diyet Rehberi’nin raporlarında, diyetle ilgili 5 kronik hastalığın varlığından söz edilmiş. Bu hastalıkların en önemlilerinden biri ise kanser. Doğal olarak şeker içeren tahıllar, süt ve süt ürünleri, kurubaklagiller aynı zamanda kansere koruyucu olarak görev yapan vitamin, mineral, antioksidan ve fitokimyasallar gibi maddeler içeriyorlar. Bunun aksine sofra şekeri boş kalori olmasının yanı sıra hiçbir koruyucu madde içermiyor. Üstelik yüksek şeker alımı insülin direnci ve obeziteyi tetikleyerek indirekt olarak meme kanseri gibi bazı kanserlerin riskini arttırıyor. Yapılan çalışmalarda besinlerin glisemik yükü ile meme, kolorektal, endometrium ve pankreas kanserleri arasında pozitif ilişki tespit edilmiş.

8- Ruh haliniz düzelir , 1 hafta boyunca şekeri bırakınca biraz asabi olmanız gayet normaldir ama biraz sabrederseniz artık sinir problemleriniz ortadan kalkacaktır. Bilimsel araştırmalara göre en çok depresyona veya bunalıma giren kişilerin çok şeker tükettiklerini ortaya koymuştur. Ama az şeker tüketen kişilerin ruh halleri daha iyi olduğu için bunalım tanısı oldukça azdır.

9- Nefesiniz tazelenir, Şeker sadece diş ve diş eti rahatsızlıklarına, çürüklere yol açmaz. Aynı zamanda ağzınızdaki bakteriler için de en büyük besin kaynağıdır ve bu şartlarda oldukça hızla üreyip çoğalabilirler. Bu da ağız kokusu ve kötü bir nefes kokusuna yol açar. Şeker aynı zamanda akciğer problemleri ile de ilişkilidir, şeker alımını azaltmak astım semptomlarının azalmasına da yardımcı olacaktır.

10- Alzheimer riskiniz azalır, Beynimizde brain derived neurotropic factor, kısaca BDNF denilen bir kimyasal vardır. Bu kimyasal, beyin hücreleri arası bağlantılar kurmak ve hatırlamak, hatıra ve anıların oluşması gibi konularda rol oynar. Aşırı şeker kullanımı ise bu kimyasalın azalmasına sebep olur. Dolayısıyla insanda Alzheimer hastalığına yakalanma eğilimi artar.

 

 

11- Cildiniz gençleşir, Şekerin inflamatuvar etkisi olduğu bilinmektedir ve bu inflamasyon etkisi akne ve sivilce oluşumunda büyük rol oynamaktadır. Dolayısıyla şekeri azaltmak akne, sivilce ve siyah noktaların da azalmasına yol açacak ve daha temiz ve genç bir cilde sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

12- Kalp Krizi riski azalır, Aşırı şeker tüketen insanların kalp krizi geçirme riski, daha az tüketen insanlara göre daha fazladır.
Başka bir önemli olay ise, şeker alımını azaltmak insulin seviyenizi, kalp atışınızı, tansiyonunuzu da düzeltecek, kalp ve damarlarınızın daha az yorulmasına olanak sağlayacaktır.

13- Kötü Kolesterolünüz azalır, Fazla şeker tüketen insanlarda kötü kolesterol ve kan yağı artar. Bu da damar tıkanıklığına yol açar ve ciddi kalp ve sağlık problemlerine yol açabilir. Şekeri azaltarak bu tehlikelere karşı önlem almış olursunuz.

14- Şeker hastalığı riski azalır, Çok fazla glikoz tüketimi yüksek insulin direncine yol açar. Nedir bu insulin direnci? Vücudun aldığı fazla glukoz artık hücrelerinize giremez, dolayısıyla kanınızda yani dolaşım sisteminizde kalır. Bu da prediyabet de denilen gizli şeker hastalığına yol açar. Sonrası ise diyabet yani şeker hastalığı.

 

 

15- Daha hızlı kilo verirsiniz, Çok fazla şeker, özellikle de fruktoz tükettiğinizde daha çok yemek yemeye meyilli olursunuz. Pankreas daha fazla insulin üretmeye zorlanır. Bu da sindirim ve kiloyu kontrol altına alan diğer hormonların vücudu dengeleyebilmesini engeller. Olmadık zamanlarda açlık sinyallerinin beyninize gitmesinin sebeplerinden biri de budur.

16- Daha az hasta olursunuz, Bağışıklık sistemi de şekerin zararlarından nasibini alıyor. Bizi virus ve bakterilerden koruyan beyaz kan hücreleri de denen akyuvar yani lökositlerin etkinliği glikoz ve fruktoz gibi basit şekerler ile oldukça düşmektedir. Bu da daha fazla hasta olmanıza yol açar. Şekeri azaltarak bağışıklık sisteminizi bu zarardan koruyabilir, doktora ve dişçiye sık gitmekten kurtulabilirsiniz.

 

 

 

 

Neden Namaz Kılamıyorum?

Neden Namaz Kılamıyorum?

21 Eylül 2020 admin 0

Kulun kıyamet günü Allah (c.c) tarafından hesaba çekileceği ilk ameli namazıdır. Günde 5 vakit farz kılınan namaz ibadetini eda etmek isteyen kimseleri namaza teşvik edecek

Tesettürlü Kızlar Çirkin midir?

Tesettürlü Kızlar Çirkin midir?

18 Eylül 2020 admin 0

Tesettüre girdikten sonra kızlar kendini genellikle çirkin hisseder . Peki bunun sebebi nedir ? CEVABI ve ÇÖZÜMÜ Videoda… Birisi size şöyle derse; “Tesettür sana birçok

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*