BEYİN DALGALARI

BEYİN DALGALARI

Dört farklı beyin dalgası vardır. Bunlar; Beta, Alfa, Teta ve Delta beyin dalgalarıdır.

BETA BEYİN DALGASI: Korkuyla tetiklenir, başka bir deyişle stres beyin dalgasıdır. Saniyede 15 Hz ila 40 Hz devir yapar…
Tehlike hissettiğin an beyin dalga yükselmeye başlar, sempatik sinir sistemin uyarılarak kasların gerilir, tansiyonun yükselir…Bu beyin dalgası seni hayatta tutabilmek için dizayn edilmiştir.. Beta sürekli geçmişe gider, An’ ı kaçırdığın zaman streste ve betadasın. Stres tehlike varken seni yaşatır, yokken ise öldürür.

Beta bedensel algılarını kapatır.
Betadayken bağışıklık sistemin çöker.

ALFA BEYİN DALGASI : Keyfin ve mutluluğun olduğu dalgadır. Alfadayken keyif alır, eğlenir, güvende hisseder ve mutlu olursun . Yaptığın her şeyin senin için bir anlamı , güzelliği ve lezzeti vardır. Saniyede 9 Hz ila 14 Hz devir yapar.. Uyku öncesi hal ve medidatif hal alfadasın. Serotonin, endorfin, dopamin, noradrenalin, oksitosin gibi mutluluk hormonlarını tetikleyerek sükunet, güven ve mutluluk hissini yükseltir. .. Aşık olduğun, mutlu uyandığın, sevgili, saygılı, hoşgörülü olduğun anda Alfadasın… Alfada bağışıklık sistemin iyileşme sürecini başlatır..

TETA BEYİN DALGASI: Zihnin uyku halidir ve bu beyin dalgasinda iyileştirici hücreler daha fazladır. Frekansı 5 Hz ile 8 Hz’ dir.

Teta dalgaları bastırılmış duygular ortaya çıktığında aktifleşir ve Yaratıcılık için ihtiyaç duyulan zihinsel bağlantılar bu sayede kurulur…

DELTA BEYİN DALGASI: Frekansı en düşük olan beyin dalgasıdır. 1.5 Hz ile 4 Hz arasında gidip gelir ve düzensiz sayılır. Deltanın bir ilerisi Koma halidir. İnsan komaya girdiğinde bağışıklık sistemi en üst düzeydedir.. Bir davranışı 21 gün süre ile devam ettirmek kurulan yeni nöron bağlantısı sayesinde o davranışın alışkanlık haline gelmesini ve o duygu ve düşünce içinde kalmamızı sağlar.
Beyin dalgalarını düşürmen ve ALFA’da kalman seni iyi, mutlu ve tam yapacak…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*