BOĞAZ AĞRISI EVDE HANGİ YÖNTEMLERLE GEÇER

 

 

1- Boğaz şişmesini azaltmak ve rahatsızlığı gidermek için gargara yap. 1 tatlı kaşığı tuzla 1 su bardağı ılık suyu karıştır. Sıvıyı genzine al, başın hafifçe yukarı bakacak şekilde gargara yap, sonra suyu tükür. Hemen her saat başı gargara yap. Ağzındaki kötü tattan kurtulmak için ağzını çalkalamalısın.

İsteğe bağlı: Gargara suyuna bir tatlı kaşığı limon suyu ya da sirke koy ve her zamanki gibi gargara yap. Sakın yutma!

2- Rahatlama sağlamak için reçetesiz boğaz pastillerinden kullanabilirsin. Reçetesiz satın alabileceğin çoğu bitkisel pastil, limon ya da bal gibi analjezik (ağrı kesici) maddeler içerir.
Mebucain ya da Strepsils gibi boğaz pastilleri güvenilir ve etkilidir ve boğazı uyuşturup ağrıyı hafifleten lokal anestetik ilaç içerir.

Analjezik pastilleri 3 günden daha uzun kullanma çünkü anestetikler, Streptokok (streptokokal boğaz ağrısı) gibi tıbbi müdahale gerektiren ciddi bakteriyel enfeksiyonları gizleyebilir.

3- Rahatlama için boğaz spreyleri kullan. Pastiller gibi, boğaz spreyleri, örneğin Cepacol, boğazın yüzeyini uyuşturarak ağrının azalmasına yardımcı olur. Uygun doz için etiketteki talimatlara uy ve başka ilaçların ve/veya çözümlerin kullanımına dair bilgi almak için bir doktora ya da eczacıya danış.

4- Ilık bir kompresle boğaz ağrını hafiflet. Boğazının içindeki ağrıyı, ılık çayla, pastillerle ve boğaz spreyleriyle hafifletebilirsin. Peki ağrıya dışarıdan müdahale etmeye ne dersin? Boğazının etrafına ılık bir kompres uygula. Bu, ısıtıcı ped, bir sıcak su şişesi ya da sıcak, nemli bir bez olabilir.

5- Papatya çayıyla kompres yap. Papatya çayı demle (ya da 1 yemek kaşığı kuru papatyayı 1-2 su bardağı kaynar suyun içine atıp beklet). Çay, el yakmayacak kadar soğuduğunda temiz bir havluyu çaya batır, suyunu sık ve boyun bölgesine uygula. Orada 30-45 dakika beklet ve gerekirse günde birkaç kez tekrarla. Alternatif olarak, papatya satın alabilirsin ve bir çaydanlığa koyup beş dakika sıcak suda bekletebilirsin.

6- Deniz tuzuyla ve suyla sargı yap. 2 bardak deniz tuzunu 5 ila 6 yemek kaşığı ılık suyla karıştırıp ıslak değil de nemli bir karışım elde et. Tuzu, temiz bir kurulama bezinin ortasına koy. Bezi, uzun kenarından başlayarak rulo yaptıktan sonra boynunun etrafına sar. Bu sargıyı başka bir kuru bezle kapla. Boynunda istediğin kadar beklet.

7- Boğazını rahatlatmak için hava nemlendiricileri ya da buhar tedavileri uygula. Nemlendiriciden çıkan ılık ya da soğuk buhar, boğazının rahatlamasına yardımcı olabilir ama odanı rahatsız edici derecede soğuk ya da nemli hale getirmemeye dikkat et.

Ilık suyla ve kurulama beziyle buhar tedavisi uygula. 2-3 su bardağı suyu hafifçe kaynatıp ateşin üstünden al. (İsteğe bağlı: papatya, zencefil ve limon çayını suda beklet.) Yaklaşık 5 dakika beklet. Suyun aşırı sıcak olup olmadığını test etmek için elini sudan çıkan buharın üstüne getir. Suyu, geniş bir kâseye dök, başını temiz bir kurulama beziyle ört ve kâseden çıkan buharın üstüne tut. 5-10 dakika ağzından ve burnundan derin derin nefes al. Bunu gerektiği kadar tekrarla.

8- Parasetamol ya da ibuprofen kullan. Ağrı kesici olarak parasetamol ve ibuprofen kullanmakta bir sakınca yok. 20 yaşın altındakilere aspirin vermekten kaçın. Aspirinin, Reye sendromu adındaki ciddi bir hastalıkla bağlantısı bulunmuştur. Etiketteki doz talimatına tam olarak uy.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*