Neden Hapşırırız, Burnumuz Akar Ve Gözlerimiz Sulanır?

Boğaz ağrısı gibi hapşırma da üst solunum yolu infeksiyonunun sık rastlanan be- lirtilerindendir.

Hapşırmaya burun ve boğazdaki sinir uçlarının iltihap (bu bölgede salınan “histamin” maddesi aracılığı ile) nedeniyle uyarılması ve bu uyarının sinirler aracılığı ile beyin sapındaki hapşırma merkezine iletilmesi neden olur.

Beyin sapı bölgesinde başlayan bir refleks ileti sonucu yüz ve solunum kasları uyarılarak hapşırma hali gelişir. Bu refleks ayrıca burun ve gözdeki salgı bezlerini de uyararak, hem burnun hem de gözyaşının akmasına neden olur. Hapşırma sırasında gözlerin kapanması da ilgili kasların uyarılması sonucu gerçekleşir.

Antihistaminik adı verilen ilaçlar “histamin” maddesinin etkisini ortadan kaldırarak hapşırmayı, burun ve gözsulanmasını azaltırlar. Bu ilaçlar eczanelerde soğuk algınlığı ve için satılan çoğu ilacın içinde vardır.

Neden Namaz Kılamıyorum?

Neden Namaz Kılamıyorum?

21 Eylül 2020 admin 0

Kulun kıyamet günü Allah (c.c) tarafından hesaba çekileceği ilk ameli namazıdır. Günde 5 vakit farz kılınan namaz ibadetini eda etmek isteyen kimseleri namaza teşvik edecek

Tesettürlü Kızlar Çirkin midir?

Tesettürlü Kızlar Çirkin midir?

18 Eylül 2020 admin 0

Tesettüre girdikten sonra kızlar kendini genellikle çirkin hisseder . Peki bunun sebebi nedir ? CEVABI ve ÇÖZÜMÜ Videoda… Birisi size şöyle derse; “Tesettür sana birçok

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*