Frida Kahlo’nun Trajik Hikayesi

ONUN resimlerinin kendine özgü, eşi benzeri olmayan bir tarzı var. Tek kaşı bir simge oldu. Onu bir kez gördüyseniz, bir daha hiç kimseyle karıştırmazsınız. Frida Kahlo, muhteşem sanat yapıtlarında ömrü boyunca süren kendi mücadelelerinden ve acılarından beslenen son derece güçlü bir kadındı.

Öyle görünüyor ki, doğduğundan beri Frida’nın etrafında bir esrar perdesi bulunuyordu. Doğum yılı 1907 olduğu halde, bunu 1910 olarak değiştirdi. Bunu 3 yaş daha genç olmak için değil, 1910 yılında başlayıp 1920’de son bulan Meksika Devrimiyle bir bağı olması için yaptı.

ZAMAN BİLGİLERİ:

Frida’nın akranları onunla neden dalga geçiyordu 1:01

Frida nasıl Cachuchas’ın liderlerinden biri oldu 1:29

Feci bir kaza 2:04

Frida’nın ilk resmi 2:30

İkinci kaza… Diego Riviera’ydı 3:00

Leon Trotsky ile ilişki 3:49

Frida neden depresyona girdi 4:07

İkonik resimleri 5:08

Frida’nın son günleri nasıldı 6:13

#FridaKahlo #trajikhikayeler #ünlüsanatçılar

Ön izleme fotoğrafı:

(Sağda) Conde Nast Mexico y Latinoamerica tarafından yayınlanan bu görselde, Meksikalı merhum ressam Frida Kahlo Vogue Meksika dergisinin, Kasım 2012 kapağında görülüyor. Kahlo ilk kez bir fotoğrafıyla bir moda dergisinin kapağını ilk kez onurlandırıyor. Fotoğraf 1939 yılında Macar fotoğrafçı Nickolas Muray tarafından çekildi: Conde Nast Mexico & Latinoamerica/AP/East News,

Animasyon Bright Side tarafından hazırlandı.

Müzik Epidemic Sound

ÖZET:

-Küçük bir kızken de sağlığı hiç iyi değildi. Ona 6 yaşında çocuk felci teşhisi kondu. Bu bulaşıcı hastalığın bir sonucu olarak Frida hayatı boyunca topallayarak yürüdü ve bacakları orantısız kaldı.

-Frida’nın doktor olmasının nedeni belki de sağlık sorunlarıydı. Meksika’nın en iyi lisesi olan, Mexico City’deki La Prepatoria’ya gitti.

-Geleceğin ressamı 18 yaşında kötü bir kaza geçirdi: Otobüsle yolculuk ediyordu ve bir tramvay otobüse çarptı. Köprücük kemiğini, iki kaburgasını ve bacağını kırdı. Ayağı parçalandı ve omuzu çıktı.

-Fakat Frida gibi güçlü bir ruh yenilemezdi. Haftalarca bilinci kapalı kaldı ve uyandığında hemen babasından ona resim malzemeleri almasını istedi.

-Frida kendisi: “Hayatımda 2 kaza oldu: birincisi otobüsün tramvaya çarpması, ikincisi de Diego” demişti. Diego Riviera ile kazadan birkaç yıl sonra tanışmıştı.

-Diego hiçbir zaman iyi bir eş olmadı. Önceki iki evliliği aldattığı için bitmişti. Üçüncü evliliği de bir istisna olmadı.

-Frida birkaç kez hamile kaldı ancak yine o talihsiz kaza yüzünden tüm hamilelikleri düşükle sonuçlandı. Frida, doktorlar yatak istirahatini tavsiye ettikten sonra bile sağlıklı bir çocuk doğuramadı ve depresyona girdi.

-1939’da, kocasından sancılı bir şekilde boşandıktan sonra, Frida Kahlo ikonik otoportresi “İki Frida”yı yarattı. Bu resim, karakterinin iki farklı yanını bir damarla ve onu tutan ellerle bağlanmış gösterir.

-Sanatçı, çoğunda kendisini çevresinde hayvanlarla resmettiği, toplam 55 oto portre yaptı. Hayvanları seviyordu ve köpekleri, maymunları, papağanları ve güvercinleri vardı.

-1953’de kangren yüzünden bacağının kesilmesi gerekti. Aynı yıl, Meksika’da yatağında katıldığı bir kişisel sergisi oldu.

-Yakında öleceğini düşünüyordu, o yüzden günlüğüne “Umarım çıkış yolu neşeyle doludur. Umarım bir daha asla geri dönmem” yazdı. Frida Kahlo son işini ölümünden 8 gün önce bitirdi.

———————————————————–

5 Dakikada Hallet kanalına abone olmak için:
Olumlu bak kanalına abone olmak için:
5 Dakikada Hallet Kizlar:
GERÇEK HİKAYELER:

Müzik, Epidemic Sound:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*